NEDEN ORTAM DEZENFEKTESİ?

        Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Grip, kolaylıkla etrafa bulaşan, bir memleketten ötekine atlayıp büyük salgınlar yapan meşhur hastalıklardan biridir.Dünya üstünde eskiden beri birçok salgınlar yaparak milyon­larca insanın hayatına mal ol­muştur. Domuz gribi ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

         Grip virüsü hastaların ve sağlam taşıyıcıların ağız, boğaz ve burunlarında pek çoktur. Bunlar söz söyler, aksırır, öksürürken dışarıya fırlayan tükürük damlacıkları içindeki grip virüsü, etrafa saçılarak, sağlam in­sanlara da bulaşmasına sebep olur.Bazı kimseler grip hastalığını, hafif bir şekilde, ayakta ge­çirirler. Bunlar yer yer dolaşıp hastalığı etraflarına bulaştırır ve gribin büyük bir süratle yayılmasına kapı açarlar. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

      Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, vb)  klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler ile dezenfekte edilmelidir.

        Okul, kışla, sinema, tiyatro gibi birçok kişilerin bir araya toplanıp yığılışma halinde yaşadıkları yerler, gribin yayılma­sında büyük rol oynarlar. Bu tür ortamların belirli periyotlarla dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

         Her yıl görülen normal mevsimsel influenza ortalama olarak 250 - 500.000 kişinin ölümüne yol açmaktadır. Bir influenza pandemisinin ise etkileri ve sonuçlarının ise bundan çok daha ağır olması beklenmektedir. H1N1 influenzanın insanlarda ciddi hastalıklara (zatürree ve solunum yetmezliği gibi) ve ölümlere yol açtığı bildirilmiştir.

        Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Kullanılan her ortamı temiz tutmak ve dezenfektesine gerekli önemi göstermek temiz olmanın gereğidir.

        Temizliğin, sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Gözle görülmeyen birçok canlı vardır. Dolayısıyla temizlik gibi dezenfekte de büyük önem taşır.

         Mikroorganizmalar hemen hemen her ortamda bulunurlar. Temiz olmayan ve zor temizlenen yerlerde yoğun olarak yaşarlar.

          Dezenfeksiyon kimyasal maddeler (dezenfektanlar) kullanılarak yapılmalıdır. Bu işlem mutlaka temizlik aşamasından sonra uygulanmalıdır, çünkü ancak o zaman etkin olur.

   

         Temizlik ve dezenfekte, sağlıklı bir ortam elde etmek, yasal gereklilikleri yerine getirmek için yapılmak zorundadır.

      Genel olarak Gripten korunma ve yayılmasını önlemek amacıyla tedbir olarak iş yerlerini,evleri,okulları ve halkın ortak kullanım alanlarının ilaçlanarak dezenfekte edilmesi sağlığımız açısından daha da önem kazanmıştır.

 

      Müdürlüğünüz talep ettiği takdirde İSTTEM TEMİZLİK LTD.ŞTİ. olarak uzman ve sertifikalı ekiplerimizle bu hizmeti insan  sağlığı açısından sizlere sunmakta her zaman hazır olduğumuzu  beyan eder ,sağlıklı günler dileriz.