SULARIN SAĞLIKLI OLARAK DEPOLANMASINDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Su Depoları Neden Dezenfekte Edilmelidir?

 1. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan mikroorganizmaları yok etmek.
 2. İçme sularında kötü tat ve kokuya neden olan organik maddeleri ve organizmaları uzaklaştırmak.

Uzun süre bekletilen şebeke suyu, su depolarında klor aktivitesini kaybeder ve mikroorganizmalar için uygun bir çevre oluşturur. Bu durum, su depolarında çamurlaşma, dökülme, paslanma gibi fiziksel kirliliklere, renk, koku ve bakteri oluşumuna yol açar. Bu kirlilikler, suyun içilebilirliğini ve kullanılabilirliğini olumsuz etkiler.

Su depolarının düzenli temizlenmemesi durumunda, bu sorunlar daha da artabilir ve suyun kalitesi ciddi şekilde bozulabilir.

İçme ve Kullanma Suyu Depolarında Kalite ve Güvenliğin Sağlanması İçin Önemli Faktörler

İçme ve kullanma suyu depolarının bakım, onarım, temizlik ve dezenfekte işlemleri için standart kriterler belirlenmeli; bu standartlar ile depo içerisindeki suyun kullanım amacını ve kalitesini koruyabilecek şekilde gerekli denetimleri yapılmalıdır.

Depolara kadar sağlıklı bir şekilde getirilen suların sadece depoya alınarak muhafaza edilmesi yeterli değildir. Depodaki suya etki eden faktörler aşağıda sıralanmıştır.

 • Suyun niteliği ve sıcaklığı
 • Depo niteliği
 • Kontrol ve izleme
 • Denetleme

Sağlıklı Koşullarda Su Depolamak İçin

 • Deponun belirli periyotlarla mutlaka temizlik ve dezenfektesi yapılmalı,
 • Su, depoda uzun bir süre bekletilmeden yani sadece su kesintisi olduğu zaman değil sirkülasyon halinde tüketilmeli,
 • Depo, suyun özelliklerini bozmayacak nitelikte olmalı veya uygun bir malzeme ile kaplanmalı,
 • Depo içinde boru bağlantılarında (kanalizasyon, kalorifer ve su tesisatı) sızıntı olup olmadığının kontrolü yapılmalı,
 • Depodan belirli aralıklarla numuneler alınarak analizleri yaptırılmalı.

Suyun Niteliği ve Sıcaklığı

Suyun depolanması sırasında suyun niteliği ve sıcaklığı önemli bir parametredir. Depodaki suyun kaynağı depolamaya etki eder. Herhangi bir dezenfeksiyon işlemi uygulanmayan suların depoda biriktirilmesi suyun kirlenmesine neden olacaktır. 

Hava sıcaklığı su depolama esnasında dikkat edilecek önemli unsurlar arasındadır. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artması, su içerisinde mikrobiyolojik faaliyetlerin hızlanmasına neden olmakta ve bakteri oluşumu için ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında su depolarına daha fazla önem gösterilmeli ve suyla bulaşan hastalıkların önlenmesi için suyun kalitesi belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Depo Niteliği

Suların depolandığı depo niteliği, suyla etkileşimi açısından önemlidir. İçme-Kullanma sularının depolanmasına ilişkin depo niteliğinin taşıması gereken kriterlerle ilgili yasal bir mevzuat bulunmamakla birlikte 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” de depo niteliği fayans olarak belirtilmiştir.

Ülkemizde kullanılan çeşitli depo türleri vardır. Çelik, galvaniz, paslanmaz, saç, fiber, beton ve fayans depolar olarak sınıflandırılmaktadır. Kullanılan birçok deponun suyla olumsuz etkileri tespit edilmekle birlikte kullanımına devam edilmekte ve bu konuda herhangi bir yasal düzenleme getirilmemektedir. Özellikle sac depolar, ömrü dolmuş galvaniz ve çelik depolar suyun kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

DOĞANIN İÇİNDEN GELEN ENERJİ

     

Hizmetlerimiz

Bizimle İletişime Geçin

Aşağıda Bulunan Linke Tıklayın Ücretsiz Keşif için Randevu Alın !

Bizden Haberler

Sektörümüze Dair her Türlü Bilgiyi Bloğumuzdan Takip Edebilirsiniz.